15-501 Бесплатна испорака над 2,000 Денари.
Затвори
(0) производи
Немате ставки во вашата кошничка.
Категории
  Filters
  Подесувања
  Пребарување

  10 Совети како правилно да го спакувате вашиот куфер

  10 Совети како правилно да го спакувате вашиот куфер

  Пакувањето на куферот за годишен одмор или кратко викенд патување секогаш претставува предизвик. Без разлика дали патувате со автомобил или со авион куферот е секогаш премал да ги собере сите работи што сакаме да ги понесеме со себе и најчесто не можеме и да го затвориме од што е претрупан со ствари.

  Прочитајте како правилно да го спакувате куферот, а да ги понесете сите потребни работи. 

         1. Проверете ја дозволената големина и тежина на куферот

  Без разлика дали патувате со автомобил или авион секогаш информирајте се за големината и тежината на куферот. Во автомобилот сте ограничени со простор но не и тежина. Додека ако патуват со авион во зависност од авиокомпанијата и дестинацијата ограничени сте со димензиите и тежината на багажот.Погледнете ја понудата на куфери и изберете го идеалниот за вас.

      2. Направете список со потребни работи

  Дестинацијата и превозното средство Ви се веќе познати. Проверете ја временската прогноза и почнете да го правите списокот со сите неопходни работи: облека, обувки, чанта, модни аксесоари, лекови, козметика. Козметиката можете да ја спакувате и во мали  тоалетни шишенца за да заштедите на простор и тежина 

  Списокот чувајте го на лесно достапно место и водете се по него кога ги ставате работите во куфер.

        3. Правилно спакувајте ја облеката

  Не ја диплете облеката, за повеќе простор виткајте ја во ролни, користете вакум кеси или организери.

  За поефикасно пакување направете комбинации од облека.

     4. Пластични кеси

  Секогаш спакувајте повеќе пластични кеси кои ќе ви се најдат за валкана облека, мокри алишта и ваклани обувки

       5. Мини несесер со прва помош

  Секогаш практикувајте да имате со себе мини несесер со средства за прва помош, како фластери, завои, средства за испирање рани, креми против убоди од инсекти. Спакувани во посебни пластични кеси за да се избегне истекување, во посебен несесер.

        6. Козметички несесер

  Не ги мешајте лековите со средсвата за козметика. Сите козметички препарати треба да бидат спакувани во посебни пластични кеси во еден несесер за да се избегнат истекувања и кршена. Практикувајте козметика во пластични шишиња.

         7. Правилно распоредете ги сите работи во куферот

  За максимално искористување на просторот во куферот послужете се со овие мали трикови:

  -          Потешките работи (чевли, книги, козметички несесери) ставете ги на дното на куферот

  -          Полесните работи и облеката што се гужва ставете ја најгоре;

  -          Малите простори низ куферот можете да ги пополните со облека која не зафаќа  голем простор како чорапи и долна облека;

  -          Крпите за на плажа ставете ги најгоре за да ги прицврстите сите работи во куферот;

  -         На крај за подобра заштита и избегнување на мрдање на работие затворете со заштитните каиши кои се наоќаат внатре во куферот.

          8. Работите кои ќе ви бидат потребни за време на патување или веднаш по слетувањето ставете ги во станичните прегради за да Ви бидат полесно достапни и да не морате да го отварате и отпакувате цел куфер.

          9. Пакување на електронските уреди

  Спакувајте ги сите кабли од полначи од телефон, лаптоп, таблет во еден несесер. Исто така сите електронски уреди камера, фотоапарат, таблет, лаптоп спакувајте ги во еден ранец кој ќе го носите со себе за полесно да ги поминете безбедносните контроли на аеродромите.

         10. Лични документи, пари и картички

  Најважно од се е да не ги заборавите сите потребни документи за патувањето, пари и кредитни картички, кои најдобро би било да ги спакувате во посебни торбички со повеќе прегради за се да биде на едно место и задолжително со Вас во Вашиот рачен багаж.

  Сега ги имaте сите потребни информации и можете да започнете со првиот чекор - избор на соодветен куфер. Погледнете ја понудата на куфери на следниот ЛИНК.

  Оставете коментар